Instrukce: Eliminátor a short track

Blíží se další závod seriálu Peklo Severu 2019. Jako oslavu 20. ročníku jsme vám slíbili pořádné závodění. Tou největší změnou není nic jiného než dvojzávod v České Kamenici. V jeden den se jedou závody eliminátor a short track. Dva závody v jeden den je pro všechny kategorie nad 17 let. Takový závodní den nemá obdoby.

A jak si ten dvojzávod tedy představujeme? V sobotu 29. června všechno začne závody pro děti. Protože den bude dlouhý, začínáme o trochu dříve než obvykle. Start nadějí I je plánovaný na 10:00, takže prezentace běží už od 8:30. Své závody si odjedou kategorie naděje I, II, mrňouskové a mladší dívky a chlapci.  Po vyhlášení těchto kategorií, podle plánu ve 12:00, začne kvalifikace na eliminátor. A to je ta největší pecka.

Eliminátor – vyřazovací závod

Eliminátor je vyřazovací závod a skládá se z kvalifikace a vyřazovacích jízd. Na startu může být až 90 závodníků. Každý závodník se zúčastní kvalifikační jízdy na okruhu eliminátoru. Velmi rychlý a technicky nenáročný okruh objede každý závodník sám na čas. Kvalifikace se startuje v intervalu po 1 minutě. Vůbec nezáleží na tom, kdo kdy startuje, klíčový je čas kvalifikační jízdy. No a k čemu je klíčový? Nejrychlejších 32 mužu a 32 žen postupuje do vyřazovacích bojů.

Postupně se jede osmifinále a čtvrtfinále, kde vždy dva nejrychlejší postupují do dalšího kola, ostatní končí. Změna je pak v semifinále. Tam postupují všichni do finále, podle pořadí do malého nebo velkého. To znamená, že závodníci, kteří v semifinále dojedou na 3. a 4. místě, jedou ještě malé finále. Velké finále jedou v pořadí 1. a 2. ze semifinále. Informace o pořadí a nominaci do dalších rozjížděk bude průběžně doplňováno v prostoru startu a cíle na nástěnce v následující podobě.

Tabulka zařazení do vyřazovacích jízd

Eliminátor neřeší zařazení kategorií dle roku narození, zohledňuje se pouze pohlaví. Startovat mohou závodníci nad 17 let. Klíčový je čas kvalifikace, který rozhoduje o zařazení do vyřazovacích rozjížděk. Během vyřazovacích jízd už se neměří časy, záleží pouze na pořadí. Startuje se s nohou na zemi, asistence na startu není dovolena.

V eliminátoru se vyhlašují 3 nejrychlejší muži a 3 nejrychlejší ženy bez ohledu na věk. Dosažené body se ovšem počítají do celkového hodnocení Peklo Severu zvlášť právě dle kategorií. Jinými slovy, když je pořadí v cíli 1. závodník veterán I, 2. závodník veterán II a 3. závodník elita, vyhlášeni jsou společně, ale do celkového hodnocení jdou dosažené body každému zvlášť právě podle kategorií. O pořadí závodníků, kteří vypadli v osmifinále a čtvrtfinále, rozhoduje čas kvalifikace. Jen nejlepších osm (účastníci malého a velkého finále) dostává body na základě pořadí, nikoliv času kvalifikace.

Short track

Po tomto bloku následuje závod short track. I pro short track je připraven závod na rychlém okruhu bez technicky náročných pasáží. Závody se jedou na přibližně 20 minut v případě všech startů kromě elity + veteránů I, kteří jedou svůj závod přibližně 30 minut. Během short tracku se nebodují průjezdy, záleží jen na pořadí v cíli.

Registrace a startovní čísla

Už nyní je možnost přihlášení předem přímo v tomto odkazu. O přihlášení  a zaplacení předem závodníky prosíme. Startovné je zvýhodněno, vyhnete se také zdržení při registraci a není třeba řešit hotovost v den závodu. Přihlášení bez zaplacení pořadatelům ani závodníkům moc nepomůže. V tomto případě je stejně třeba nakonec jít do fronty nepřihlášených, cena pak není zvýhodněna. Online přihlašování je možné do středy 26. června. Po tomto dnu je přihlášení možné v den závodu na místě. Přihlásit se lze i na jeden závod (buď eliminátor nebo short track). Připomínáme ale, že pro zařazení do věrnostních cen jsou zařazeni závodníci, kteří se zúčastnili všech závodů, tudíž i eliminátoru a short tracku. Účastí na pouze jednom závodě závodník nebude zařazen do slosování. Toto neplatí v případě, že se naplní kapacita závodu eliminátor. Kapacita na eliminátor je omezena na 90 závodníků. Pokud se kapacita eliminátoru naplní, závod se nebude brát pro slosování věrnostních cen jako povinný.

Na každý závod je vlastní startovní číslo, závodník přihlášený na dva závody tedy dostane dvě startovní čísla. V případě startu eliminátoru je řada čísel od 1 do 90. Startovní číslo určuje čas startu. První start je plánovaný na 12:00 (st. číslo 1) a intervaly jsou 1 minuta. Dbejte prosím na to, abyste na startu byli včas. Pokud se nedostavíte, nebude umožněno startovat později z důvodu pořizování výsledků rozhodčími. Na závod short track je startovní číslo barevné dle kategorie, aby bylo možné rozpoznat, jestli je kolem vás soupeř ze stejné kategorie nebo ne.

 

Jako pořadatelé plánujeme sportovní oslavu 20. let závodů Peklo Severu. Dvojzávod eliminátor a short track je neobvyklá novinka mezi závody horských kol. Prosíme všechny závodníky o spolupráci a toleranci například v případě zdržení časového harmonogramu apodobně. V případě otázek nás neváhejte kontaktovat.

Velmi brzy zveřejníme také mapy závodu. Tratě okruhu budou vyznačeny o pár dní dříve, takže je možné přijet do České Kamenice na trénink. Velký start se chystá na sobotu 29. června. Podaří se na eliminátoru prorazit novým tvářím nebo závodníci z předních příček ukážou svou sílu i při tomto závodu? Uvidíme v cíli!

 

 

Comments are closed