Ohlédnutí za 20. ročníkem Peklo Severu

Finálový závod Okruhy pod Jehlou uzavřel 20. ročník Peklo Severu. Tento seriál závodů horských kol letos nabídl celkem 7 závodů. Od technicky nenáročných maratonských tratí pro hobby cyklisty až po velmi náročné okruhové závody pro zkušené závodníky. Peklo Severu jsou závody pro širokou veřejnost a každý závodník si může najít svůj závod, který mu sedne po všech stránkách. Letošního ročníku se zúčastilo téměr 1 tisíc závodníků.

Pro ročník 2019 pořadatelé opět připravili řadu novinek. Nově se spustilo online přihlašování na závody, zavedla se kategorie Elite, změn dostál také formát některých závodů. Viditelnou změnou byl také nový grafický vizuál, který byl pořadateli připraven k příležitosti 20. výročí seriálu. „Po 20 letech si Peklo zasloužilo modernější podobu. Přes loňskou zimu jsme připravili nový grafický vizuál. Tím se nám změnily webové stránky, podoba startu a cíle nebo třeba i dresy závodníků z českokamenického cyklistického oddílu.“, říká Roman Horký, ředitel Peklo Severu.

28. Sebnitzer MTB-Cup Maraton

Prvním závodem Peklo Severu 2019 byl maraton v Sebnitz. Na trati okruhového maratonu, která proti loňsku dostála výrazných změn, se sešlo 223 závodníků. Hned první závod hlavně díky účasti velkého množství německých závodníků, byl nejlépe obsazeným závodem. Silově náročný závod byl velkou zkouškou přípravy závodníků z kraje sezóny. Připomeňte si závod ve videu na www.sebnitzer-mtb-cup.de.

Fofr Cup

Na 214 závodníků přijelo závodit na 24. ročník cyklomaratonu Fofr cup. Příjemné prostředí a letní teploty si užili nejen juniorští závodníci na okruzích v obci Prysk, ale i závodníci na hlavní trati. Hlavní závod startoval ve 13:30 a během 32 kilometrů závodníci lesními a polními cestami projeli obce Mlýny, kolem Jedlového vrchu do Kytlic a zpět do Prysku. Účast byla vskutku mezinárodní. Kromě české účasti se závodu zúčastnili také závodníci z Německa a Polska.

O pohár starosty Česká Kamenice

Unikátní kombinace dvou závodů v jeden den přichystali pořadatelé Peklo Severu na 29. června do České Kamenice. Takové spojení dvou závodů bylo sportovní oslavou 20. ročníku seriálu Peklo Severu. Po odjetí juniorských závodníků se závodníci nejdříve zúčastnili vyřazovacích sprintů. Sportovní odpoledne pak uzavřel short-track. Závod na krátkých a technicky nenáročných okruzích. Neobvyklý formát závodu přilákal nejen aktivní a velmi zkušené závodníky, ale dokonce i reprezentantku ČR v cyklokrosu a na horských kolech Pavlu Havlíkovou. Závodu se zúčastnilo 114 závodníků z toho 7 z Německa.

Mezi polevskými obry

Po loňské premiéře se do itineráře Peklo Severu opět vrátil XC závod v bikeparku Polevsko. Silově náročné stoupání na okruhu doplňují fantastické traily, které závodníci v každém kole projíždí. Na prázdninový závod přijelo 131 závodníků, kteří si užili nejen technické libůstky na okruhu, ale i příjemné zázemí v prostoru bikeparku.

GEMA XC Hrádek

Podzimní okruhový závod v okolí varnsdorského Hrádku, sedmý ročník závodu a po šesté v Pekle Severu, byla zkouška zkušených závodníků. Technické sjezdy i místy až extrémní silové výjezdy braly síly každým projetím. Díky tomuto se XC Hrádek stává tradičním místem setkání zkušených závodníků, jakým je letošní vítěz Honza Strož. Na závod si svůj výkon přijelo ověřit 122 závodníků nejen z Česka, ale opět i Německa a Polska.

Okruhy pod Jehlou

Finálovým závodem s celém seriálu byly tradiční Okruhy pod Jehlou v České Kamenici. Zpestřením byla účast závodníků na dvojkole, kteří absolvovali celý závod i v tak náročném terénu. Posledního závodu se zúčastnilo 105 závodníků z toho 8 z Německa a 5 z Polska. Celá série závodů byla zakončena společenským večerem s předáváním cen celkovým vítězům a losováním tomboly pro ty závodníky, kteří se zúčastnili všech závodů seriálu.

A co dál

Všem závodníkům i divákům patří velké poděkování za podporu Pekla Severu. I po 20. letech se závodů zúčastnilo na tisíc závodníků. „V Pekle si stále nejvíce ceníme přátelského přístupu. Jde nám o smysluplné využítí volného času pro děti i zábavu pro dospělé. Nemáme ambice dělat masové závody, ale jsme rádi za každého závodníka, který k nám přijede. Teď na podzim musíme zase nabít pořadatelské síly a začít přemýšlet o příštích letech. První aktivity probíhají už v těchto dnech. Pořádání je stále složitější, času nám během roku ubývá, stejně jako dobrovolníků, bez kterých se při pořádání neobejdeme. Přemýšlíme, jak nové dobrovolníky oslovit, ale zatím se nám to moc nedaří,“ připouští Roman Horký.

Za pořadatele Peklo Severu patří všem dobrovolníkům z řad pořadatelů a všem partnerům cyklistického seriálu velké poděkování.