Co je vlastně Peklo Severu?

Peklo Severu jsou závody horských kol pro širokou veřejnost. Historie seriálu závodů dlouhá prozatím 16 let připravila úspěchy podařené více i méně. Existují ale oblasti, jejichž standard je pro nás etalonem, ze kterého nelze slevit. Tyto standardy jsou v zásadě tři.
Prvním je otevřenost závodů. I přes to, že se závody jmenují Peklo Severu, i přes to, že závody jsou fyzicky náročné a i přes to, že zde startují velmi kvalitní závodníci, na závod se může přihlásit kdokoliv, kdo má horské kolo a cyklistickou přilbu. Není potřeba registrace předem nebo platit vysoké startovné. Na závody Pekla Severu se může přihlásit cyklista v jakékoliv věkové nebo výkonnostní kategorii a vyzkoušet si závodění.
Druhým standardem, který si pořadatelé drží, je servis a zajištění závodů. Bezpečnost závodů je pro nás to nejdůležitější. Každý závod je zajištěn pořadateli, kteří hlídají všechna nebezpečná místa. Vždy jsou také přítomni zdravotníci připraveni poskytnout odbornou zdravotnickou pomoc. Dbá se také na jasné a kvalitní značení závodní trasy. Servis pro závodníky a jejich doprovod je další nedílnou součástí všech závodů. Kompletní výsledky si mohou závodníci prohlížet chvíli po dojetí posledního závodníka, na webových stránkách www.pekloseveru.cz se výsledky objevují zpravidla ještě večer v den závodu. Závodníci po dojetí závodu mohou omýt sebe a své kolo. Celý závodní den doprovází komentátor závodu, který se stará i o hudební doprovod.
Třetím, ale zdaleka ne posledním nepřekročitelným standardem, je podpora dětí a dorostenců. Kategorie nejmladších závodníků je pro děti v rozmezí 0-3 roky. Další dětské kategorie jsou Naděje I (4 – 6 let) a Naděje II (7 – 9 let). Cílem těchto i dalších juniorských kategorií je nabídnout dětem zajímavý způsob trávení volného času, který je v dnešní době spíše na ústupu. Závody Pekla Severu nabízí mnohé. Pokud jste cyklista závodník nebo cykloturista, kterého láká závodění vyzkoušet, rodič mladého závodníka, nebo prostě sportovní nadšenec, Peklo Severu je ideálním místem pro trávení vašeho volného času.

Vznik Pekla Severu

Myšlenka založit seriál závodů horských kol vznikla v roce 1998, kdy se kvůli vydláždění českokamenického náměstí nedal nadále pořádat silniční závod, který se ve městě konal po mnoho let. V té době byl navíc významně narůstající zájem o horskou cyklistiku, a tak bylo pořádání závodů na horských kolech logickou úvahou. První ročník se jel v roce 1999. Seriál se v té době skládal ze čtyř závodů. Postupem času získalo celé Peklo Severu na oblibě mezi závodníky z širokého okolí, na závody tak jezdilo mnoho účastníků. Nápad zorganizovat takový seriál dostal „Pekelník“ Roman Horký a „Dyktátor“ Vojtěch Marek. Oba v té době aktivní sportovci a členové Oddílu cyklistiky Česká Kamenice.

Vývoj Pekla Severu

Po několika sezónách seriálu s regionální působností uspořádali v roce 2004 pořadatelé českokamenického oddílu cyklistiky poprvé také závod Českého poháru horských kol. V následujícím roce se pohár pro pořadatelský úspěch do České Kamenice vrátil. Vrcholným závodem byl v roce 2006 závod Mistrovství České republiky v cross-country. Český pohár byl pak ještě pořádán v roce 2007 a 2009. V období mezi lety 2004 – 2010 zažívalo Peklo Severu zlaté období. Na závodech pravidelně startovalo několik stovek závodníků, seriál tvořilo až deset závodů. Vlivem různých faktorů se ovšem v následujících letech množství závodů snížilo a závodníků ubylo.

Současnost Pekla Severu

Po tom, co se Peklo Severu vrátilo ke čtyřdílnému konceptu závodů pořádaných pouze Oddílem cyklistiky Česká Kamenice, došlo v roce 2014 ke změně. Pořadatelé byli osloveni partou nadšenců, kterým právě pod rukama vznikalo XC ve Varnsdorfu. Seriál se tak rozrostl o nový závod – GEMA XC Hrádek. V roce 2015 se přidal další rodící se podnik – XC Dýmník-Kola Brabec v Rumburku, a součástí seriálu se stal i inovovaný maraton Okolo Polevska. Tento podnik byl přirozeným vyústěním spolupráce s významným partnerem 16. ročníku – společností LASVIT, respektive LASVIT Bikers.
V roce 2016 probíhá už 17. ročník seriálu. Přichystaných je opět 7 dějství. Vedle standardní čtveřice závodů pořádaných v České Kamenici, Prysku a na Jedlové, XC závodů v Rumburku a Varnsdorfu, se zařadil další nový podnik. Tím se dostává Peklo Severu do další dimenze – z ryze českého seriálu se stává seriál mezinárodní. Sedmým závodem je totiž maraton pořádaný zkušenými organizátory ze Saského Sebnitz.

Proč se tedy vlastně Peklo Severu jmenuje Peklo Severu?

Protože už v roce 1998 bylo všem jasné, že závody nebudou jednoduchou záležitostí. Dorazit do severních Čech, do České Kamenice a okolí a zazávodit si, znamená zažít Peklo…

Comments are closed